Hulp energiecoaches bij aardgasloze woning

De Woonbond leidt regelmatig energiecoaches op. Inmiddels zijn er zo’n 300 vrijwilligers in het hele land actief om buurtgenoten kosteloos te helpen inzicht te krijgen in hun energieverbruik en energierekening. Ook bij de overgang naar aardgasvrije woningen zijn energiecoaches hard nodig.

 

Nul-op-de-meter woning in Melick, Zuid-Limburg

Vaak staan de opgeleide energiecoaches onder hoede van hun huurdersvereniging en werken in overleg met de verhuurder en soms gemeente. Energiecoaches zijn belangrijk om mensen bewust te maken van het energieverbruik en hun eigen gedrag. Huurders kunnen zelf vaak veel meer doen dan zij denken. Bewoners die met energiecoaches contact hebben gehad zijn vaak ook beter voorbereid op grote veranderingen zoals ingrijpende renovaties en de energietransitie.

Handleiding voor nieuwe woning nodig

‘Doordat steeds meer woningen van het gas af gaan, verandert de rol van de energiecoach ook,’ vertelt Bram Meijer, energiecoachtrainer bij het Woonbond Kennis- en Adviescentrum. ‘Bij een nieuwe telefoon krijg je een handleiding die dikker is dan de telefoon zelf, maar bij een high tech woning moet je het maar zelf uitzoeken. Dan kan hulp van een energiecoach erg handig zijn. Hoe werken alle nieuwe installaties en systemen in huis?’

Meer samenwerking huurders en kopers

Afgelopen vrijdag vond in Driebergen de jaarlijkse terugkomdag voor energiecoaches plaats, waar vooral de nieuwe rol van de energiecoaches in de toekomstige aardgasloze woning centraal stond. Bram Meijer: ‘De meeste coaches waren het erover eens dat huurders en kopers meer moeten gaan samenwerken. Zij wonen in dezelfde wijk en hun opdracht is hetzelfde: namelijk van het gas af gaan. Bundeling van zoveel mogelijk kennis en ervaring is daarbij belangrijk.’